تبلیغات
ALL IN ONE - بازیهای رایانه ای چه تاثیری بر روی نوجوانان دارد
ALL IN ONE
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : mohammad moghaddam
نویسندگان
1154431978 takmehr ir بازیهای رایانه ای چه تاثیری بر روی نوجوانان دارد

1154431978 takmehr ir بازیهای رایانه ای چه تاثیری بر روی نوجوانان دارد

زن برای لحظه ای در اتاق پسرش را باز کرد، پسر پشت میز رایانه نشسته بود، گوشی سیاه رنگی درگوش هایش قرارداشت، چشم هایش به مانیتور دوخته شده بود و مردمک سیاه رنگ نگاهش مدام این طرف و آن طرف حرکت می کرد.

زن باصدای آرامی گفت:” میثم جان ناهار آماده اس.”میثم نگاه از صفحه مانیتور برنداشت گویی که صدای مادر را نمی شنید مدام باخود کلنجار می رفت و دکمه های صفحه کلید را پیاپی می فشرد؛ زن که از این حرکت هر روزه پسرش خسته شده بود پیش رفت و برای لحظه ای گوشی سیاه را از گوش میثم بیرون کشید: “گفتم…. بیانا…هار بخور!” میثم باناراحتی گوشی را از مادرش گرفت:” مامان!… دارم می میرم حواسمو پرت نکنین.

شاید شما هم از آن دسته والدین باشید که باسرگرم شدن کودکانتان در تنهایی خویش خوشحال هستند ومی گویند؛ بهتر است که بچه ها را هر طور شده درخانه نگه داشت تا با دوستان مختلف رفت و آمد نداشته باشند.

بازی رایانه ای بهتر از این است که کودک با هر کسی رفت و آمد داشته باشد و نتوان او راکنترل کرد. این طور هم وقتش درخانه می گذرد و هم می توان او را تحت نظرداشت. اما آیا به این اندیشیده اید که این کنترل های بی حساب به چه قیمتی تمام می شوند؟

آری همین سکوت و بی سر و صدایی کودکان و نوجوانان در برابر رایانه ممکن است باعث عوارض جبران ناپذیری گردد.

گرچه بسیاری ازکارشناسان تربیتی معتقدند که بازی های رایانه ای می تواند اثرات مثبتی مانند تکامل شخصیت و رفتار، پرورش استعدادها، ایجاد خلاقیت، پرورش تمرکز و دقت، افزایش بهره هوشی، گسترش جهان بینی، تقویت ذوق هنری، آموزش مفاهیم پیچیده، انتقال فرهنگ و غیره را به همراه داشته باشند اما متأسفانه می شنویم که هر از گاهی اخباری از مناطق مختلف جهان به گوش می رسد که فلان نوجوان به دلیل این که مثلا ۱۵ ساعت بدون وقفه مشغول بازی با کامپیوتر بود، دچار حمله های عصبی شد و کارش به بیمارستان کشیده است!

آیا چنین مواردی می تواند دلیلی بر نفی عملکرد مثبت بازی های کامپیوتری باشد؟ ۱۵ ساعت رانندگی مداوم نیز می تواند هر انسانی را از پای درآورد. آیا به این دلیل می توان گفت رانندگی، سر تا سر مضر و منفی است؟

امروزه جامعه شناسان به تأثیرات مثبت بازی های کامپیوتری بر رفتارهای فردی و اجتماعی افراد پی برده اند. دنیای بازی های رایانه ای سرشار از شگفتی هاست. جایی که کودکان را تا مرز تحقق رویاها می برد و آنان در دنیایی هیجان انگیز و پر ماجرا رها می شوند.

در این دنیای مجازی کودکان در عین پیروز شدن، شکست می خورند و در عین آزاد بودن در جبر قرار می گیرند. یادآوری این موضوع مهم است که اعلام شود منظور از بازی های رایانه ای بازی های استاندارد است. یکی از راه های رشد و توسعه قوه خلاقیت و ابداع در کودکان پرداختن به فعالیت هایی همچون رایانه و بازی های رایانه ای استاندارد است که خود حاصل خلاقیت مغز آدمی می باشد.

بنابراین، این قوه را در کودکان تقویت می کند؛ ولی به دلایلی مانند: عدم آموزش صحیح  به کودکان و نوجوانان، معرفی بازی های رایانه ای و انواع آن به طور غیر صحیح، آشنا نبودن کاربران به زبان رایانه و … اهداف بازی های رایانه ای به درستی شناخته نشده است و کودکان در عمل به سمت بازی هایی سوق داده شده اند که اثرات زیان باری دارند. بازی های غیراستاندارد رایانه ای در ایجاد و بروز پرخاشگری بسیارمۆثر است ومی توانند پرخاشگری را در کودکان بالا ببرد.

این گونه بازی ها می تواند در بروز رفتارهای ضد اجتماعی و ناسازگاری مۆثر باشند و موجب اضطراب فرد گردند. چنین بازی هایی باعث وسواس، رفتارهای اعتیاد گونه، غیرانسانی شدن بازی کنندگان، رشد رفتارهای ضد اجتماعی، خالی شدن عواطف و مشکلات سلامتی می شوند.

از آن جا که بررسی نوع بازی های رایانه ای کودکان و نوجوانان نشان می دهد که اغلب بازی ها از نوع خشن (Action ) می باشد. نتایج تحقیقات مارک گریفینس (۱۹۹۷) نشان داد در میان بازی های رایانه ای خشن از هر پنج بازی، که برای کودکان شش سال و بالاتر مناسب تشخیص داده شده است، در سه بازی به ازای کشتن یا صدمه زدن به کاراکتر رایانه ای امتیاز کسب می شود.

یکی از خطرناک‌ترین اثرات منفی بازی‌های رایانه‌ای ”‌اعتیاد“ به این بازی هاست که بیش از هر چیز کودکان و خصوصاً نوجوانان را تهدید می‌کند. این تهدید آن قدر جدی است که گاه منجر به مرگ می‌شود.خطرات بازی های رایانه ای برای کودکان

اعتیاد ( ADDICTION) :
یعنی عادت کردن و خوگرفتن به چیزی! این حالت معمولاٌ خودکار ، بدون تفکر و اندیشه صورت می پذیرد . بیشتر ما فکر می کنیم که تنها وابستگی به مواد مخدر اعتیاداست.

اما باید بدانید که عادت به هرچیز دیگر به غیر از مواد هم چون بازی های رایانه ای نیز اعتیاد محسوب می شود. این رفتار با تأثیر روی وظایف سیستم اعصاب مرکزی موجب تغییر در رفتارشخص ( مانند: سرخوشی ، کیف ، خشم،عصبانیت و…) اختلال در خلق و خوی ( اضطراب، افسردگی و…) اختلال در قضاوت و شعور (فراموشی و بی توجهی ) می گردد.

بازار داغ‌ بازی‌ رایانه‌، بازار سیاه‌ وسیعی‌ در سطح‌ کشور به‌ وجود آورده‌ است‌ که‌ به‌ دلیل‌ عدم‌ وجود قانون‌ کپی‌رایت‌، عناوین‌ متنوع‌ بازی‌های‌ تولید کشورهای‌ دیگر با قیمتی‌ نازل‌ در بازار عرضه‌ می‌شوند. که دراین صورت انواع صحنه های مبتذل فرهنگی در دل چنین بازی هایی وارد خانه ها می شود. چه بسا اکثر والدین باخیال این که سرگرمی فرزندشان را در خانه فراهم ساخته انداز این موضوع بی خبر هستند که وی با تعداد زیادی از لغات رکیک انگلیسی، رفتارهای خشن ضد فرهنگی و حتی بسیاری تصاویر برهنه و مستهجن آشنا می شوند؟

پرخاشگری‌، شرط‌بندی‌، کم‌شدن‌ علاقه‌ به‌ فعالیت‌های‌ بدنی‌ و اجتماعی،فرار از مدرسه‌، دزدی‌ برای‌ تهیه‌ پول‌ بازی‌، صرف‌ پول‌ تغذیه‌ برای‌ بازی‌، گوشه‌گیری‌ و آسیب‌ بینایی‌ کاربران‌ و ده‌ها مورد مخرب‌ دیگر از عوامل‌ اعتیاد به‌ چنین بازی هایی است.

‌انجام‌ این بازی ها، اسباب‌ خانه‌نشینی‌ نوجوانان‌ را فراهم‌ می‌ سازد، این‌ امر می‌تواند منجر به‌ بروز چاقی‌ و گاهی سوء تغذیه گردد که‌ به‌ نوعی‌ مشکل‌ زیستی‌ محسوب‌ می‌شود و آسیب‌های‌ مختلف‌ دیگری‌ را در پی‌ خواهدداشت.

با مدرنیته شدن جوامع نمی توان محاسن چنین بازی هایی را نیز نادیده گرفت؛ محاسنی چون:

بازی رایانه‌ای برای نابینایان که آنان با استفاده از محیط مجازی-لامسه‌ای جدید توصیف می‌شود.

یادگیری آسان رایانه برای کودکان و توجه آن ها به این سیستم. از این طریق است که کودکان امکان می یابند تا نقاشی ها یا داستان هایی را خلق کنند، و یا بازی هایی هستند که آنان را به تاریخ یا جغرافیا علاقمند می کند و چنین برنامه های آموزشی به کودکان مهارت هایی را می آموزد.

بازی های رایانه ای بچه ها را وارد دنیایی  می کند که کنترلش در دست آن هاست و به همین دلیل آنان از چنین بازی هایی لذت می برند.

و درنهایت استفاده از رایانه باعث هماهنگی چشم، دست و پرورش عضلات ظریف کودک می شود؛ این وسیله کمک آموزشی، برای معلولین و پرکردن اوقات فراغت آنان نیز مۆثراست.

بنابراین، والدین باید باتدبیر خویش وتهیه بازی های استاندارد با فرزندانشان همراه باشند و نکات ذیل را در نظرگیرند:

۱٫ پدر و مادرها باید تا حدی با بازی‌های رایانه‌ای آشنا باشند و بدانند که هر بازی برای چه سنی مناسب است؛ و در این زمینه از کارشناسان مربوطه کمک بگیرند.

۲٫ آنان در خرید چنین بازی‌هایی فرزندشان را راهنمایی و البته استفاده برخی بازی‌ها را منع کنند و از آسیب‌های مخرب آن برایشان صحبت نمایند.

۳٫ فرزندان باید بدانند که از رایانه هم مانند دیگر وسایل زندگی متعادل استفاده کنند. لذا به کودکان در ساعات معینی اجازه انجام بازی‌های رایانه‌ای را بدهید. شاید برای دفعات اول آنان کمی مقاومت نشان دهند، اما به مرور زمان به نظم استفاده از رایانه عادت می‌کنند.

۴٫ والدین زمان بیشتری را در کنار فرزندان خودشان بگذرانند. هر قدر صمیمیت و ارتباط صحیح بین فرزندان وخانواده بیشتر باشد، زمینه استفاده از چنین بازی‌هایی کمتر فراهم می‌شود.

۵٫ استفاده از بازی‌های فکری و معمایی یکی از راه‌های رشد خلاقیت و نوآوری کودکان است. بازی‌هایی که بیشتر سلول‌های مغزی را به کار وادار و فکر آنان را درگیر کند؛ نرم‌افزارهای آموزشی می‌توانند نقش مهمی در این زمینه داشته باشند.

۶٫ بهتر است گاهی پدر و مادرها هم در انجام بازی‌ با کودکان همراه شوند؛ بازی‌های دسته جمعی می‌تواند به صمیمیت روابط خانواده و ایجاد رقابت سالم در میانشان کمک کند.

۷٫ و در آخر باید در کنار استفاده از رایانه، تحرک هم وجود داشته باشد و فرزندان را تشویق به ورزش های مناسب کرد؛ حتی استفاده از بازی‌های رایانه‌ای که باعث رشد ذهنی افراد شده نیز مفید است.

نوع مطلب : دانستنیها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
mohammad moghaddam
دوشنبه 8 مهر 1392
شنبه 30 اردیبهشت 1396 02:43 ب.ظ
Hello my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include almost all
important infos. I'd like to look extra posts like this.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 03:42 ق.ظ
Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i
read this piece of writing i thought i could also make comment due to this good article.
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 02:35 ق.ظ
Hey I am so happy I found your web site,
I really found you by mistake, while I was researching on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you for a marvelous post and a all round
enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to
go through it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
will be back to read more, Please do keep up the fantastic work.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 08:30 ب.ظ
Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
Please let me know where you got your design. Thank you
پنجشنبه 31 فروردین 1396 08:12 ب.ظ
I always emailed this weblog post page to all my friends, because if like to read it then my friends will too.
سه شنبه 22 فروردین 1396 03:19 ب.ظ
Hello to every body, it's my first go to see of this web site; this webpage carries remarkable and genuinely good information for readers.
شنبه 19 فروردین 1396 11:33 ق.ظ
My brother recommended I might like this web site.

He was entirely right. This put up actually made my day. You cann't consider simply
how so much time I had spent for this information! Thanks!
جمعه 18 فروردین 1396 10:47 ب.ظ
After exploring a few of the articles on your blog, I seriously appreciate
your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark webpage
list and will be checking back in the near future.
Please visit my website as well and tell me your
opinion.
جمعه 18 فروردین 1396 12:06 ب.ظ
I truly love your blog.. Pleasant colors & theme.
Did you develop this website yourself? Please reply back as I'm attempting to create my
own blog and would love to learn where you got this from or what
the theme is named. Many thanks!
چهارشنبه 16 فروردین 1396 03:21 ب.ظ
Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Many thanks
سه شنبه 15 فروردین 1396 01:06 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading through your post. I like to write a little
comment to support you.
شنبه 12 فروردین 1396 06:22 ب.ظ
Hello it's me, I am also visiting this web page regularly, this website is truly nice
and the visitors are truly sharing fastidious thoughts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی