ALL IN ONE
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : mohammad moghaddam
نویسندگان
1154431978 takmehr ir بازیهای رایانه ای چه تاثیری بر روی نوجوانان دارد

1154431978 takmehr ir بازیهای رایانه ای چه تاثیری بر روی نوجوانان دارد

زن برای لحظه ای در اتاق پسرش را باز کرد، پسر پشت میز رایانه نشسته بود، گوشی سیاه رنگی درگوش هایش قرارداشت، چشم هایش به مانیتور دوخته شده بود و مردمک سیاه رنگ نگاهش مدام این طرف و آن طرف حرکت می کرد.

زن باصدای آرامی گفت:” میثم جان ناهار آماده اس.”میثم نگاه از صفحه مانیتور برنداشت گویی که صدای مادر را نمی شنید مدام باخود کلنجار می رفت و دکمه های صفحه کلید را پیاپی می فشرد؛ زن که از این حرکت هر روزه پسرش خسته شده بود پیش رفت و برای لحظه ای گوشی سیاه را از گوش میثم بیرون کشید: “گفتم…. بیانا…هار بخور!” میثم باناراحتی گوشی را از مادرش گرفت:” مامان!… دارم می میرم حواسمو پرت نکنین.

شاید شما هم از آن دسته والدین باشید که باسرگرم شدن کودکانتان در تنهایی خویش خوشحال هستند ومی گویند؛ بهتر است که بچه ها را هر طور شده درخانه نگه داشت تا با دوستان مختلف رفت و آمد نداشته باشند.

بازی رایانه ای بهتر از این است که کودک با هر کسی رفت و آمد داشته باشد و نتوان او راکنترل کرد. این طور هم وقتش درخانه می گذرد و هم می توان او را تحت نظرداشت. اما آیا به این اندیشیده اید که این کنترل های بی حساب به چه قیمتی تمام می شوند؟

آری همین سکوت و بی سر و صدایی کودکان و نوجوانان در برابر رایانه ممکن است باعث عوارض جبران ناپذیری گردد.

گرچه بسیاری ازکارشناسان تربیتی معتقدند که بازی های رایانه ای می تواند اثرات مثبتی مانند تکامل شخصیت و رفتار، پرورش استعدادها، ایجاد خلاقیت، پرورش تمرکز و دقت، افزایش بهره هوشی، گسترش جهان بینی، تقویت ذوق هنری، آموزش مفاهیم پیچیده، انتقال فرهنگ و غیره را به همراه داشته باشند اما متأسفانه می شنویم که هر از گاهی اخباری از مناطق مختلف جهان به گوش می رسد که فلان نوجوان به دلیل این که مثلا ۱۵ ساعت بدون وقفه مشغول بازی با کامپیوتر بود، دچار حمله های عصبی شد و کارش به بیمارستان کشیده است!

آیا چنین مواردی می تواند دلیلی بر نفی عملکرد مثبت بازی های کامپیوتری باشد؟ ۱۵ ساعت رانندگی مداوم نیز می تواند هر انسانی را از پای درآورد. آیا به این دلیل می توان گفت رانندگی، سر تا سر مضر و منفی است؟

امروزه جامعه شناسان به تأثیرات مثبت بازی های کامپیوتری بر رفتارهای فردی و اجتماعی افراد پی برده اند. دنیای بازی های رایانه ای سرشار از شگفتی هاست. جایی که کودکان را تا مرز تحقق رویاها می برد و آنان در دنیایی هیجان انگیز و پر ماجرا رها می شوند.

در این دنیای مجازی کودکان در عین پیروز شدن، شکست می خورند و در عین آزاد بودن در جبر قرار می گیرند. یادآوری این موضوع مهم است که اعلام شود منظور از بازی های رایانه ای بازی های استاندارد است. یکی از راه های رشد و توسعه قوه خلاقیت و ابداع در کودکان پرداختن به فعالیت هایی همچون رایانه و بازی های رایانه ای استاندارد است که خود حاصل خلاقیت مغز آدمی می باشد.

بنابراین، این قوه را در کودکان تقویت می کند؛ ولی به دلایلی مانند: عدم آموزش صحیح  به کودکان و نوجوانان، معرفی بازی های رایانه ای و انواع آن به طور غیر صحیح، آشنا نبودن کاربران به زبان رایانه و … اهداف بازی های رایانه ای به درستی شناخته نشده است و کودکان در عمل به سمت بازی هایی سوق داده شده اند که اثرات زیان باری دارند. بازی های غیراستاندارد رایانه ای در ایجاد و بروز پرخاشگری بسیارمۆثر است ومی توانند پرخاشگری را در کودکان بالا ببرد.

این گونه بازی ها می تواند در بروز رفتارهای ضد اجتماعی و ناسازگاری مۆثر باشند و موجب اضطراب فرد گردند. چنین بازی هایی باعث وسواس، رفتارهای اعتیاد گونه، غیرانسانی شدن بازی کنندگان، رشد رفتارهای ضد اجتماعی، خالی شدن عواطف و مشکلات سلامتی می شوند.

از آن جا که بررسی نوع بازی های رایانه ای کودکان و نوجوانان نشان می دهد که اغلب بازی ها از نوع خشن (Action ) می باشد. نتایج تحقیقات مارک گریفینس (۱۹۹۷) نشان داد در میان بازی های رایانه ای خشن از هر پنج بازی، که برای کودکان شش سال و بالاتر مناسب تشخیص داده شده است، در سه بازی به ازای کشتن یا صدمه زدن به کاراکتر رایانه ای امتیاز کسب می شود.

یکی از خطرناک‌ترین اثرات منفی بازی‌های رایانه‌ای ”‌اعتیاد“ به این بازی هاست که بیش از هر چیز کودکان و خصوصاً نوجوانان را تهدید می‌کند. این تهدید آن قدر جدی است که گاه منجر به مرگ می‌شود.خطرات بازی های رایانه ای برای کودکان

اعتیاد ( ADDICTION) :
یعنی عادت کردن و خوگرفتن به چیزی! این حالت معمولاٌ خودکار ، بدون تفکر و اندیشه صورت می پذیرد . بیشتر ما فکر می کنیم که تنها وابستگی به مواد مخدر اعتیاداست.

اما باید بدانید که عادت به هرچیز دیگر به غیر از مواد هم چون بازی های رایانه ای نیز اعتیاد محسوب می شود. این رفتار با تأثیر روی وظایف سیستم اعصاب مرکزی موجب تغییر در رفتارشخص ( مانند: سرخوشی ، کیف ، خشم،عصبانیت و…) اختلال در خلق و خوی ( اضطراب، افسردگی و…) اختلال در قضاوت و شعور (فراموشی و بی توجهی ) می گردد.

بازار داغ‌ بازی‌ رایانه‌، بازار سیاه‌ وسیعی‌ در سطح‌ کشور به‌ وجود آورده‌ است‌ که‌ به‌ دلیل‌ عدم‌ وجود قانون‌ کپی‌رایت‌، عناوین‌ متنوع‌ بازی‌های‌ تولید کشورهای‌ دیگر با قیمتی‌ نازل‌ در بازار عرضه‌ می‌شوند. که دراین صورت انواع صحنه های مبتذل فرهنگی در دل چنین بازی هایی وارد خانه ها می شود. چه بسا اکثر والدین باخیال این که سرگرمی فرزندشان را در خانه فراهم ساخته انداز این موضوع بی خبر هستند که وی با تعداد زیادی از لغات رکیک انگلیسی، رفتارهای خشن ضد فرهنگی و حتی بسیاری تصاویر برهنه و مستهجن آشنا می شوند؟

پرخاشگری‌، شرط‌بندی‌، کم‌شدن‌ علاقه‌ به‌ فعالیت‌های‌ بدنی‌ و اجتماعی،فرار از مدرسه‌، دزدی‌ برای‌ تهیه‌ پول‌ بازی‌، صرف‌ پول‌ تغذیه‌ برای‌ بازی‌، گوشه‌گیری‌ و آسیب‌ بینایی‌ کاربران‌ و ده‌ها مورد مخرب‌ دیگر از عوامل‌ اعتیاد به‌ چنین بازی هایی است.

‌انجام‌ این بازی ها، اسباب‌ خانه‌نشینی‌ نوجوانان‌ را فراهم‌ می‌ سازد، این‌ امر می‌تواند منجر به‌ بروز چاقی‌ و گاهی سوء تغذیه گردد که‌ به‌ نوعی‌ مشکل‌ زیستی‌ محسوب‌ می‌شود و آسیب‌های‌ مختلف‌ دیگری‌ را در پی‌ خواهدداشت.

با مدرنیته شدن جوامع نمی توان محاسن چنین بازی هایی را نیز نادیده گرفت؛ محاسنی چون:

بازی رایانه‌ای برای نابینایان که آنان با استفاده از محیط مجازی-لامسه‌ای جدید توصیف می‌شود.

یادگیری آسان رایانه برای کودکان و توجه آن ها به این سیستم. از این طریق است که کودکان امکان می یابند تا نقاشی ها یا داستان هایی را خلق کنند، و یا بازی هایی هستند که آنان را به تاریخ یا جغرافیا علاقمند می کند و چنین برنامه های آموزشی به کودکان مهارت هایی را می آموزد.

بازی های رایانه ای بچه ها را وارد دنیایی  می کند که کنترلش در دست آن هاست و به همین دلیل آنان از چنین بازی هایی لذت می برند.

و درنهایت استفاده از رایانه باعث هماهنگی چشم، دست و پرورش عضلات ظریف کودک می شود؛ این وسیله کمک آموزشی، برای معلولین و پرکردن اوقات فراغت آنان نیز مۆثراست.

بنابراین، والدین باید باتدبیر خویش وتهیه بازی های استاندارد با فرزندانشان همراه باشند و نکات ذیل را در نظرگیرند:

۱٫ پدر و مادرها باید تا حدی با بازی‌های رایانه‌ای آشنا باشند و بدانند که هر بازی برای چه سنی مناسب است؛ و در این زمینه از کارشناسان مربوطه کمک بگیرند.

۲٫ آنان در خرید چنین بازی‌هایی فرزندشان را راهنمایی و البته استفاده برخی بازی‌ها را منع کنند و از آسیب‌های مخرب آن برایشان صحبت نمایند.

۳٫ فرزندان باید بدانند که از رایانه هم مانند دیگر وسایل زندگی متعادل استفاده کنند. لذا به کودکان در ساعات معینی اجازه انجام بازی‌های رایانه‌ای را بدهید. شاید برای دفعات اول آنان کمی مقاومت نشان دهند، اما به مرور زمان به نظم استفاده از رایانه عادت می‌کنند.

۴٫ والدین زمان بیشتری را در کنار فرزندان خودشان بگذرانند. هر قدر صمیمیت و ارتباط صحیح بین فرزندان وخانواده بیشتر باشد، زمینه استفاده از چنین بازی‌هایی کمتر فراهم می‌شود.

۵٫ استفاده از بازی‌های فکری و معمایی یکی از راه‌های رشد خلاقیت و نوآوری کودکان است. بازی‌هایی که بیشتر سلول‌های مغزی را به کار وادار و فکر آنان را درگیر کند؛ نرم‌افزارهای آموزشی می‌توانند نقش مهمی در این زمینه داشته باشند.

۶٫ بهتر است گاهی پدر و مادرها هم در انجام بازی‌ با کودکان همراه شوند؛ بازی‌های دسته جمعی می‌تواند به صمیمیت روابط خانواده و ایجاد رقابت سالم در میانشان کمک کند.

۷٫ و در آخر باید در کنار استفاده از رایانه، تحرک هم وجود داشته باشد و فرزندان را تشویق به ورزش های مناسب کرد؛ حتی استفاده از بازی‌های رایانه‌ای که باعث رشد ذهنی افراد شده نیز مفید است.

نوع مطلب : دانستنیها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
mohammad moghaddam
دوشنبه 8 مهر 1392
چهارشنبه 31 مرداد 1397 07:39 ق.ظ
Hi there, I discovered your blog by way of Google while searching for
a related topic, your web site came up, it seems great.
I've bookmarked it in my google bookmarks.
Hello there, simply became alert to your blog through Google,
and located that it's really informative. I'm going to watch out for brussels.

I will be grateful should you proceed this in future.
A lot of folks shall be benefited from your writing.

Cheers!
پنجشنبه 7 تیر 1397 11:23 ب.ظ
Appreciate the recommendation. Will try it out.
سه شنبه 5 تیر 1397 08:56 ب.ظ
After exploring a few of the blog articles on your blog, I truly like your way of
writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back
soon. Please check out my web site as well and tell me how you
feel.
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 02:53 ق.ظ
This paragraph will help the internet visitors for creating new webpage or even a blog from start to
end.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 10:29 ق.ظ
Have been taking little over a month.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 09:25 ق.ظ
Having grown up in the area I'm trying forward to re-establishing hyperlinks with outdated associates
and turning into a part of the vibrant arts scene.
دوشنبه 13 فروردین 1397 08:39 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
دوشنبه 13 فروردین 1397 03:35 ب.ظ
How exactly to use easy pricing ideas from company towards life and
career, and completely align your self as well as your
income together with your objectives and aspirations.
دوشنبه 13 فروردین 1397 03:13 ب.ظ
You can find stupid individuals, plus they want to do
their fees the same as everybody else. But hey!
شنبه 1 مهر 1396 05:51 ب.ظ
Attractive component to content. I just stumbled upon your site and in accession capital to say that I get actually loved
account your blog posts. Any way I will be subscribing on your feeds and even I success you get admission to persistently fast.
دوشنبه 27 شهریور 1396 02:33 ق.ظ
Good article. I am dealing with some of these issues as well..
شنبه 18 شهریور 1396 04:01 ق.ظ
Nice blog here! Also your web site loads up very fast!

What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my site loaded up as quickly as yours lol
پنجشنبه 2 شهریور 1396 11:29 ق.ظ
Hiya! Quick question that's completely off
topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone.
I'm trying to find a theme or plugin that might be
able to fix this issue. If you have any suggestions, please share.
Cheers!
دوشنبه 30 مرداد 1396 11:49 ق.ظ
Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

I'm getting tired of Wordpress because I've had issues
with hackers and I'm looking at options for another platform.

I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:50 ق.ظ
Hi there! I could have sworn I've visited this web site before but after going through a few of the articles I realized it's
new to me. Regardless, I'm definitely happy I
discovered it and I'll be bookmarking it and checking back often!
چهارشنبه 18 مرداد 1396 10:30 ق.ظ
If you wish for to grow your experience just keep visiting this web site and be updated
with the most recent information posted here.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 09:17 ق.ظ
I think this is one of the most important info for
me. And i'm glad reading your article. But wanna remark on some general
things, The website style is great, the articles
is really great : D. Good job, cheers
چهارشنبه 18 مرداد 1396 08:52 ق.ظ
I simply couldn't depart your site prior to suggesting that I really loved the standard info a person supply
for your guests? Is going to be again regularly to inspect new posts
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:30 ب.ظ
Hey there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a
community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a
marvellous job!
دوشنبه 16 مرداد 1396 01:28 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here coming from a different
page and thought I should check things out. I like what I see so now i'm following you.

Look forward to looking over your web page yet again.
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:44 ق.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added"
checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?
Appreciate it!
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:16 ب.ظ
Wow, this paragraph is good, my sister is analyzing such things, therefore I am going to tell
her.
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:34 ب.ظ
It's actually very complicated in this full of activity
life to listen news on TV, thus I simply use world wide web
for that reason, and obtain the most recent information.
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:42 ب.ظ
Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against
hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard
on. Any tips?
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:26 ب.ظ
Awesome issues here. I'm very satisfied to look your article.

Thanks a lot and I am having a look ahead to contact
you. Will you kindly drop me a e-mail?
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:41 ق.ظ
Excellent blog here! Also your site loads up fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my web site loaded up as quickly as yours lol
جمعه 13 مرداد 1396 06:54 ب.ظ
Ahaa, its good conversation regarding this
piece of writing here at this web site, I have read all that, so at this time me also commenting here.
جمعه 13 مرداد 1396 03:07 ب.ظ
Excellent blog here! Also your site loads up very
fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my web site loaded up as fast as yours lol
شنبه 7 مرداد 1396 07:47 ب.ظ
Generally I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to try and do so!
Your writing style has been amazed me. Thank you, quite nice article.
شنبه 7 مرداد 1396 08:33 ق.ظ
Right now it looks like BlogEngine is the best blogging platform out there right now.

(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic